ارتباط اقتصادی و مبادلات تجاری به میزان روابط دیپلماتیک بستگی دارد/ عدم ارتباط دیپلماسی مناسبات اقتصادی را قطع یا محدود می‌کند

کارشناس روابط بین الملل به لزوم استحکام روابط سیاسی کشور توسط وزارت خارجه اشاره کرد و گفت: اگر وزارت خارجه نتواند روابط دیپلماتیک کشور را با سایر کشورها افزایش دهد، قطعاً مناسبات اقتصادی یا قطع و یا محدود خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما؛ «علی بیگدلی» کارشناس روابط بین الملل در گفت و گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص عملکرد معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه اظهار داشت: دولت چند سالی‌ست معاونت دیپلماسی اقتصادی را ایجاد کرده و قبل از انقلاب هم چنین معاونتی در وزارت خارجه وجود داشت. بحث این است که ایران تا چه اندازه می تواند در بازارها منطقه ای دخالت داشته و مبادلات تجاری انجام دهد.

وی به روابط ایران با برخی کشورها قبل از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: قبل از شیوع کرونا در جهان، ایران یک سری ارتباطات با بازارها منطقه ای مثل ترکیه، آذربایجان، عراق، افغانستان، کویت، قطر و… داشت، اما شیوع کرونا  این تبادلات را به هم زده است.

این کارشناس روابط بین الملل با تاکید بر این که کرونا یک جابجایی در قدرت و ثروت به همراه خواهد داشت، گفت: مشخص نیست جهان پساکرونا به چه صورت خواهد بود و قطعاً جابجایی قدرت و ثروت را به همراه خواهد داشت. مردم نمی دانند این جابجایی چه شکل جدیدی به دنیا خواهد داد اما امیداریم آن چه که اتفاق خواهد افتاد به نفع ملت ایران باشد و بتواند یک گشایشی در این شرایط تحریمی برای ایران حاصل کند.

لزوم استحکام روابط سیاسی کشور توسط وزارت خارجه

علی بیگدلی خاطر نشان کرد: ممکن است در این شرایط که بازارهایی مثل عراق و افغانستان را از دست داده ایم، این کشورها امکانات و سرمایه گذاری هایی در داخل کشورشان صورت دهند بر همین اساس نمی توان پیش بینی کرد که آیا وضعیت قبل از کرونا با وضعیت پساکرونا همخوانی خواهد داشت و آیا می توان مجدد این بازارها را به دست آورد یا خیر؟

وی تصریح کرد: وضعیت نفوذ ایران در بازارهای منطقه ای به فشارهای آمریکا به فضاهای اقتصادی و تجاری ایران در کشورها بستگی دارد و اگر این فشارها افزایش باید نفوذ ایران در بازارهای منطقه ای را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که “آیا وزارت خارجه توانسته است در حوزه اقتصادی با کشورهای منطقه و جهان ارتباط مناسبی برقرار کند؟” گفت: ارتباط اقتصادی و مبادلات تجاری در درجه اول به میزان و سهمی از روابط دیپلماتیک بستگی دارد. اگر وزارت خارجه نتواند روابط دیپلماتیک کشور را با سایر کشورها افزایش دهد، قطعاً مناسبات اقتصادی یا قطع و یا محدود خواهد شد.

بیگدلی با بیان این که اقتصاد، تابعی از شرایط سیاسی است، افزود: اگر وزارت خارجه نتواند روابط سیاسی کشور را مستحکم کند، امکان رونق اقتصادی بین ایران و سایر دنیا وجود نخواهد داشت.

وی در پایان عنوان کرد: تحریم های آمریکا هر روز فضاهای تجاری و بازرگانی ایران و کشورهای همسایه را محدودتر می کند؛ وزارت خارجه باید فضاهای دیپلماتیک را مهیا کند تا روی فضاهای دیپلماتیک گسترش تجاری صورت بگیرد.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *