اصلاح‌طلبان: مجلسِ خوب مجلس ساختارشکن است!/ ارزیابی متفاوت اقتصاددان امریکایی از وضعیت ایران

روزنامه بزک‌کننده برجام، سرگرم توجیه موضع فریبکارانه اروپا و انفعال دولت روحانی در مقابل بدعهدی‌های دولت‌های اروپایی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما؛ روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که دانا در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********
کیهان
رفوکاری دروغ‌های اروپا در روزنامه زنجیره‌ای
روزنامه بزک‌کننده برجام، سرگرم توجیه موضع فریبکارانه اروپا و انفعال دولت روحانی در مقابل بدعهدی‌های دولت‌های اروپایی است.
روزنامه اعتماد با تیترهایی همچون «احیای دوباره اینستکس» و «جوزب بورل ترمز تندروی اروپا را کشید؛ آتش‌بس تا اطلاع ثانوی»، به توجیه عهدشکنی‌ کامل و طلبکاری بی‌جای اروپایی‌ها پرداخت.
اعتماد با طرح ادعای خلاف واقع که خبرهای نویدبخشی از اینستکس (کانال مبادلات مالی) به گوش می‌رسد، نوشت: شاید این اخبار به معنای انتخاب راه دوم از سوی دولت‌های اروپایی باشد.
این روزنامه در ادامه می‌نویسد: هرچند در جریان سفر جوزب بورل خبر اقتصادی یا موضوعی مرتبط با توافقات جدید تجاری منتشر نشد اما صحبت‌های وزیر امور اقتصادی نشان می‌دهد که احتمال رخ دادن گشایشی جدید در مسیر اینستکس وجود دارد. اظهار نظر وزیر اقتصاد نشان می‌دهد که امیدواری‌هایی جدید به وجود آمده هرچند ایران به آنها خوشبین نیست و برنامه‌های خود را وابسته به آنها تغییر نمی‌دهد.
یادآور می‌شود نشریات زنجیره‌ای و برخی مقامات دولتی، از تیرماه سال ۹۴ که برجام منعقد شد، چهار سال است که خبر خوش «رونق اقتصادی حاصل از همراهی غرب» را می‌دهند. آنها در دو سال اخیر نیز بارها روی وعده‌های بی‌محتوای ایجاد کانال‌های موسوم به اس‌پی‌وی و اینستکس موج‌سواری کردند اما واقعیت این است که اروپایی‌ها عین آمریکایی‌ها بدعهدی می‌کنند و تنها تفاوت‌شان این است که براساس تقسیم کار با آمریکا، خروج عملی‌شان از برجام را رسما اعلام نمی‌کنند.
نشنال اینترست: ترور سلیمانی جوانان ایرانی را ضدآمریکایی‌تر کرد
«ترور ژنرال سلیمانی، موجب تقویت محور مقاومت در منطقه شده و حس ضد آمریکایی را در میان جوانان ایرانی شدت بخشیده است.»
نشریه آمریکایی نشنال اینترست ضمن انتشار این ارزیابی نوشت: سیاست فشار حداکثری آمریکا موجب می‌شود ایران به جای تغییر رویکرد، سیاست‌های خود را تقویت کند.
این شیوه جدید مشخصاً بیانگر کنار گذاشتن راهکار «هدایت از پشت صحنه» است که دولت اوباما اتخاذ کرد و بر اساس آن آمریکا از کشورهای منطقه‌ای حمایت می‌کرد تا منافع آنها تأمین شود، نظیر جنگ عربستان در یمن (گرچه ناموفق)، تا بدین ترتیب آمریکا خود را مستقیماً درگیر مناقشات در منطقه نکند.
اقدام اخیر آمریکا در ترور قاسم سلیمانی بیانگر شکست «فشار حداکثری» آمریکا برای مجبور کردن ایران به مذاکره، از طریق تحریم‌های یک‌جانبه است. به رغم اعمال تحریم‌ها ایران هیچ تمایلی برای مذاکره نشان نداده، بلکه برعکس این سیاست سبب شده است ایران تعهدات چندگانه خود را در توافق هسته‌ای، کنار بگذارد.
ترور سلیمانی هیچ یک از اهداف آمریکا را پیش نبرده- از جمله تغییر رفتار منطقه‌ای ایران یا پذیرش توافق جدید هسته‌ای، بلکه تنها ایران و متحدانش را تقویت کرده و به رفتار آنها وجهه قانونی داده است. این اقدام همچنین اعتبار و نیز ظرفیت آمریکا را در خاورمیانه تضعیف کرده است.
ترور سلیمانی ایرانی‌ها را در حمایت از جمهوری اسلامی به شیوه‌ای چشمگیر متحد کرده و این امر با حضور ده‌ها میلیون‌ نفری که در تشییع جنازه سلیمانی در سراسر ایران شرکت و از او به عنوان قهرمان ملی یاد کردند، آشکار شد. این مسئله بسیج چشمگیر مردمی بود که یادآور انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ و تشییع پیکر آیت‌الله خمینی در سال ۱۹۸۹ است. این ابراز ارادت به سلیمانی، بیداری ملی را تقویت کرده، به گسترش حمایت از سیاست‌های منطقه‌ای ایران منجر شده و به میزانی چشمگیر اراده سیاسی کشور را در مقابله با فشار آمریکا، استحکام بخشیده است.
نشنال اینترست از «تضعیف قدرت اصلاح‌طلبان»، «تبدیل حس ضد آمریکایی به نیرویی قوی‌تر در نسل جوان» و «متحد ساختن دنیای شیعه در حمایت از مقاومت» به عنوان دیگر عواقب ترور سپهبد سلیمانی یاد کرد و نوشت. ترور سلیمانی حس ضدآمریکایی را در جوامع منطقه‌ای شیعه که چهل درصد جمعیت خاورمیانه را تشکیل می‌دهد تشدید کرده است. رهبران برجسته شیعه نظیر آیت‌الله علی سیستانی در عراق، که میلیون‌ها مقلد در سراسر جهان دارد، با محکوم کردن این ترور، از سلیمانی به عنوان شهید یاد کرده‌اند.
موقعیت سلیمانی به عنوان یک شهید، همراه با طرفداران گسترده در جوامع اصلی شیعه نشانه ضعف استراتژی آمریکا در تسخیر قلب‌ها و ذهنیات مردم است.
تعجب سایت صادق خرازی از امید بی‌پایه به اروپا
سایت وابسته به معاون وزیر خارجه در دولت اصلاحات، از ادامه امید بستن به اروپا انتقاد کرد.
دیپلماسی ایرانی که زیر نظر صادق خرازی اداره می‌شود، ابتدا پرسیده؛ «بر اساس کدام منطق به اروپا امید بسته‌ایم؟» و سپس نوشته است: لازم نیست به دو سه دهه پیش برگردیم تا سطح و عمق تفرق و سردرگمی در سیاست‌های جهانی اتحادیه اروپایی دستمان بیاید و بدانیم در این مدت، سیاستگذاران خارجی کشور با ارزیابی‌های مجموعا اشتباه‌آمیز، چگونه به این بلوک سیاسی متشتت اروپایی امید بسته بودند و حتی اینک با آشکار شدن ضعف سیاسی بیشتر آن، هنوز چشم یاری به آن دوخته‌اند.
مناقشات اقتصادی و تجاری و مخصوصا سیاست‌های پرتضاد انرژی بین اعضا، همین‌طور اغتشاش در سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه عجالتا به کنار، تردید و سردرگمی سیاست‌های راهبردی اتحادیه در برابر سه بلوک اصلی و قدرتمند امروز جهانی: چین، روسیه و آمریکا نیز فعلا مسکوت، فقط بیایید نگاهی گذرا به کیفیت نامتعادل در سیاست خارجی این مجموعه، ظرف همین چند ساله اخیر بیندازیم. پنج سال است که آتش جنگ داخلی در لیبی زبانه می‌کشد. دو کشور بزرگ اتحادیه: فرانسه و ایتالیا در کنار نگاه منفعلانه و محاسبه‌گر آلمان، هر یک، طرف یکی از جناح‌های متخاصم را گرفته، دیده بر خطر جنگ نیابتی بزرگ، به ضعف، فرو بسته و لاجرم جا را در نقطه‌ای راهبردی، برای حضور و مداخلات ترکیه و روسیه باز گذاشته‌اند.
توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با جمهوری اسلامی ایران که گویا شاهکار اتحادیه ظرف دهه‌های اخیر بوده، با گذشت کمتر از چهار سال اینک به بزرگترین ناکامی سیاسی- امنیتی اتحادیه تبدیل شده و تلاش‌های دو زن: اشتون انگلیسی و موگرینی ایتالیایی، با تصمیم یکجانبه یک رئیس‌جمهوری افسارگسیخته آمریکایی، با شکست کامل بدرقه شده است. ناکامی اتحادیه و دو قطب بزرگ آن، فرانسه و آلمان، با نزدیک شدن هرچه بیشتر دو رهبر افراطی، جانسون و ترامپ و در حالی که ایران گام‌های بیشتری در عدم تعهد به مفاد برجام برمی‌دارد کامل شده و لاجرم نگاه اروپایی‌ها دوباره به ایالات متحده معطوف شده است.
تلاش‌های موگرینی ایتالیایی ظرف ده سال ریاستش هرگز نتوانسته مانع کاهش شدید جایگاه اتحادیه در عرصه سیاست‌های جهانی شود.
آش مدیریت بازار شور شد صدای روزنامه‌ حامی دولت هم درآمد
روزنامه حامی دولت خواستار رسیدگی به سوء‌مدیریت حوزه صنعت شد.
روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشت: دولت دوم آقای روحانی، نقاط ضعف متعددی دارد که این یکی از آن‌ها وجود چند وزیر ضعیف‌ در دولت است. در این زمینه طی سال‌های اخیر بارها گفته و نوشته‌ایم ولی متأسفانه آقای رئیس‌جمهور هیچ اقدامی انجام نداده است.
وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت با گستردگی کم‌نظیری که در میان دستگاه‌های اجرائی دارد، به مدیری بسیار قوی نیازمند است تا بتواند پاسخگوی نیازهای مردم در سه بخش مهم صنایع و معادن و بازرگانی داخلی و خارجی باشد.
وضعیت بسیار آشفته خودرو در دو سال اخیر و وعده‌های بی‌پشتوانه روشن‌ترین نشانه ضعف در مدیریت این وزارتخانه مهم است.
وزیر صنعت در طول دو سال اخیر همواره وعده داده که قیمت خودرو را کاهش خواهد داد و بازار خودرو را به ثبات خواهد رساند ولی نه تنها این وعده‌ها عملی نشده بلکه هرچه می‌گذرد شرایط بدتر می‌شود.
آقای وزیر صنعت، مرتبا از ضرورت واگذار کردن کارخانه‌های خودروسازی بزرگ به بخش خصوصی سخن می‌گوید! اکنون که دولت این کارخانه‌ها را در اختیار دارد، اینگونه از نظر قیمت و کیفیت به مردم اجحاف می‌شود، اگر بخش خصوصی صاحب این کارخانه‌ها شود قطعا بسیار بیش از این‌ها جیب مردم خالی خواهد شد.
مهم‌تر این‌که واگذاری‌ها در بخش خصوصی دارای پرونده‌ای سیاه است و سرنوشت ماشین‌سازی تبریز، هپکوی اراک، کشت و صنعت مغان، نیشکر هفت‌تپه و… را دیدیم. این صنایع بسیار مهم کشور در همین سال‌های اخیر با قیمتی بسیار نازل و در واقع مفت به بخش خصوصی واگذار شدند و زیان‌های زیادی به کشور و بیت‌المال وارد شد. با این حال چگونه است که وزیر صنعت هرچند روز یک بار از عزم خود برای واگذاری کارخانجات بزرگ خودروسازی کشور به بخش خصوصی سخن می‌گوید؟ سازمان خصوصی‌سازی تا زمانی که سروسامان نیابد، نباید واگذاری‌ها به بخش خصوصی از سر گرفته شود.
هنوز تکلیف آن همه پول بیت‌المال که از طریق به حراج گذاشته شدن سرمایه‌های مهم صنعتی و کشاورزی کشور به جیب مفسدان اقتصادی رفته روشن نشده و هنوز سازوکار دقیق و قابل اطمینانی برای سازمان خصوصی‌سازی ایجاد نشده. در چنین شرایطی سخن گفتن از واگذاری‌ شرکت‌های بزرگ خودروسازی به بخش خصوصی بسیار سوال‌برانگیز است.
ایران
سطح زندگی ۸۰ درصد اروپایی‌ها از مردم ایران پایین‌تر است
خبر اول اینکه،رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه تأکید کرد که وضعیت زندگی اروپاییان نسبت به وضعیت امروز مردم ایران بدتر است. به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام عباسی در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلا گفت: بنده در گذشته و در حال حاضر مسئول بخش اروپای المصطفی بوده و هستم و حاضرم سوگند بخورم که ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم اروپا سطح زندگی پایین‌تری از مردم ایران دارند؛ رسانه دنیا را به نحو دیگر ترسیم کرده است و نمی‌دانیم در آن کشورها چه خبر است. وی تصریح کرد: امروز بسیاری از نعمت‌هایی که در کشور داریم، برای ما عادی است و به چشم ما نمی‌آید اما برخی از اشخاصی که از کشورهای گوناگون به ایران می‌آیند، همین مباحث عادی، برای آنان تعجب‌آور است. به گفته عباسی، قدرت رسانه شیطانی و مکرآمیز استکبار کاری انجام داده که حتی برخی‌ها نتوانند از دستاوردهای ما دفاع کنند.
تشبیه فقهای شورای نگهبان به پیامبر
خبر دیگر اینکه، آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه‌های نماز جمعه مشهد با دفاع از عملکرد شورای نگهبان گفت: آنچه باعث تأسف است، این است که برخی مسئولین با سمت بالا با دشمن همصدا شوند و انتخابات را تشریفاتی بنامند. رهبر انقلاب در سخنرانی پریروز به یک آیه اشاره کردند و من امروز می‌خواهم این آیه را توضیح دهم. شأن نزول آیه این است که در سر معامله‌ای در زمان پیامبر، امیرالمؤمنین با یکی از اصحاب اختلاف پیدا کردند و امام گفتند باید به پیغمبر مراجعه کنیم و صحابی نپذیرفت که پیامبر قطعاً به نفع پسرعمو و دامادش حکم خواهد کرد و در این زمان بود که آیه نازل شد. به گزارش ایلنا وی افزود: اینکه بگوییم شش مجتهد شورای نگهبان با جناح‌گرایی حکم می‌کنند مثل این است که بگوییم پیامبر به نفع داماد و پسرعمویش حکم می‌کند؛ این دو حرف همسان هم هستند. خداوند در آیه بعدی می‌گوید چرا برخی این گونه هستند و پاسخ می‌دهد سه علت دارد؛ یا در دل‌هایشان مریضی است، یا شکاک هستند یا می‌ترسند خدا و پیامبر حق اینها را از بین ببرند. فقهای شورای نگهبان به اندازه وزن برخی آقایان نماز شب خوانده‌اند.
ارزیابی متفاوت اقتصاددان امریکایی از وضعیت ایران
شنیدیم که،«استیو ‌هانکه» اقتصاددان امریکایی در دانشگاه «جانز ‌هاپکینز» که روی تورم در اقتصادهای مختلف دنیا تحقیق می‌کند، پیش‌بینی وقوع «اَبَرتورم» در ایران را رد کرد و گفت برعکس اقتصاد ایران در یک سال اخیر روند با ثباتی را طی می‌کند و ارزش پول ملی ایران باثبات است. به گزارش عصرایران، این استاد اقتصاد با نگارش مطلبی در نشریه «نشنال ریویو»، با اشاره به اینکه اقتصاد ایران هیچ گاه حتی در آستانه اَبَرتورم نیز قرار نگرفته است، نوشت: «برایان هوک» نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران، اخیراً ادعا کرد که تحریم‌های امریکا علیه ایران باعث ایجاد «ابر تورم» در این کشور خواهد شد. اقتصاد ایران تنها در اکتبر سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) به آستانه ابرتورم نزدیک شد، اما وارد دوره ابرتورم نشد و امروز، ایران حتی نزدیک به آستانه ابرتورم هم قرار ندارد.این استاد اقتصاد امریکایی افزود: «در واقع از سال جدید میلادی، ارزش ریال ایران در برابر ارزهای خارجی (دلار) در بازار سیاه بسیار پایدار بوده است و نرخ رسمی تورم سالانه ۳۸.۶ درصد است. و طبق جدیدترین ارزیابی‌های من ، نرخ تورم ایران در حال کاهش است.»
آلمان امسال هم در جشن پیروزی انقلاب حضور دارد
دست آخر اینکه، وزارت امور خارجه آلمان اعلام کرده امسال هم طبق روال سال‌های گذشته در مراسم جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل سفارت ایران در برلین حضور خواهد داشت. به گزارش عصرایران، سخنگویانی از وزارت خارجه آلمان به روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» گفتند تغییری در مناسبات سیاسی ایران و آلمان روی نداده و نمایندگان وزارت خارجه آلمان امسال هم طبق سال‌های گذشته در مراسم چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل سفارت ایران در برلین حضور خواهند داشت. پارسال رسانه‌ها و محافل طرفدار اسرائیل جنجال گسترده‌ای بر سر حضور مقاماتی از وزارت خارجه آلمان در مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سفارت ایران در برلین به راه انداختند؛ اما مقامات برلین تأکید کردند بابت حضور در جشن پیروزی انقلاب اسلامی عذرخواهی نمی‌کنند و این روشی معمول در عرف روابط دیپلماتیک بین کشورهاست.
جوان
اصلاح‌طلبان: مجلسِ خوب مجلس ساختارشکن است!
درحالی‌که بسیاری از افراد اصلاح‌طلب برای انتخابات مجلس یازدهم تأیید صلاحیت شده‌اند، رد صلاحیت اقلیتی از نمایندگان تندرو مجلس از سوی شورای نگهبان قانون اساسی گویی برای این جماعت گران تمام شده است.
معصومه ابتکار، معاون اصلاح‌طلب رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در یادداشتی در روزنامه اعتماد، این اقلیت تندرو را نماینده دولت، اصلاحات و اعتدال نامیده و نوشته نگرانی‌ها از حذف این صداها و سلایق متنوع است!
پیش‌تر محمدصادق جوادی حصار از فعالان فتنه ۸۸ و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی این تندروها را سرمایه‌های اصلاح‌طلبان نامیده بود. علی مطهری نماینده عضو لیست امید در مجلس دهم چندی پیش گفته بود: «حتی افراد سهل‌انگار نسبت به احکام دین و حتی افراد مخالف نظام باید در مجلس نماینده مورد علاقه خود را داشته باشند». در میان نمایندگان شاخصی که اصلاح‌طلبان خیلی برای آن‌ها مرثیه می‌خوانند یکی محمود صادقی است (که رد صلاحیت شده) و دیگری پروانه سلحشوری است که البته در انتخابات مجلس یازدهم نامزد نشد. اما برای اینکه مخاطب بداند مواضع آن‌ها که اصلاح‌طلبان «صدای مردم» می‌نامند چه بوده است، به دو نمونه اشاره می‌کنیم.
محمود صادقی: «در اهواز، کرمانشاه، ملایر، همدان، اصفهان و… منتظر بودم از ریزگردها، فقر، بیکاری و… شِکوه کنند، اما رفع حصر خواسته اصلی بود.» پروانه سلحشوری: «مگر سوختن یک دکه دار در تونس منجر به انقلاب نشد؟ پس چرا ما این‌قدر نسبت به هم بی‌تفاوت هستیم؟ چرا وقتی این همه زنان را تحت فشار قرار می‌دهند، ساکت هستیم و کسی حرفی نمی‌زند؟»!
اکنون قضاوت را به خوانندگان محترم می‌سپاریم که نماینده مجلسی که با هزاران وعده عمل نکرده از مردم رأی اعتماد گرفته، این مواضع در راستای کدام یک از وظایف نمایندگی است. سابقه ساختارشکنی و حاشیه پردازی این جماعت البته به این دوره از مجلس بازنمی گردد و آن‌ها در مجلس ششم هم که اکثریت را در اختیار داشتند، همین مسیر را دنبال کردند. از نظر آن‌ها نماینده خوب، نماینده ساختارشکن و جنجالی است. نماینده‌ای که مردم را از رسیدگی به مطالبات و رفع مشکلات کشور مأیوس کرده و معاندان را سرِ شوق می‌آورد.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *