اعتراض کاربران فضای مجازی به “رانت خواری #فرماندار_اسلامشهر”

برخی از کاربران توییتر با هشتگ #فرماندار_اسلامشهر، اسنادی را منتشر کردند که مربوط به دور زدن قانون و استفاده از جایگاه رسمی برای منفعت شخصی است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما؛یکی از جلوه‌های اصلی مبارزات انقلابی مردم ایران مقابله و اعتراض به جلوه‌های فساد و ثروت‌اندوزی خاندان پهلوی و غارت منابع و ثروت ملی ایران بود. انقلاب اسلامی پایانی بود بر این ویژه‌خواری‌ها و مفاسدی که به بهای عقب ماندگی یک ملت حاصل شده بود. در دهه نخست انقلاب مسئولان و مقامات در ساده‌زیستی و کار برای مردم مستضعف و پابرهنه از یکدیگر سبقت می‌گرفتند. حتی روایت‌هایی است که برخی از فرماندهان و رزمندگان سپاهی از گرفتن حقوق ماهیانه خود امتناع می‌کردند و آن را حق خود نمی‌دانستند!

به مرور و با گذشت زمان و شروع دوران سازندگی، دولت وقت ریخت و پاش‌ها را شروع کرد و یکی از اصول دولت‌داری را حضور مدیران تکنوکرات در پست‌های مهم می‌دانست. مدیرانی که رویکردی به شدت اشرافی و تمرکزگرا در کار داشتند و در نتیجه فاصله گرفتن بخشی از مدیران از مردم آغاز شد. در دولت بعدی نیز این رویه شدیدتر دنبال شد و تعدادی از مسئولان و مدیران خود را تافته جدا بافته فرض می‌کردند و بابت انجام وظیفه خود حتی بر سر مردم منت نیز می‌گذاشتند.

چنین رویه‌ها و رویکردهایی در میان مسئولانی که با انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی به پست و مقامی رسیده بودند، باعث شد تا رهبر معظم انقلاب اسلامی برای مقابله با جلوه‌های فساد و رانت‌خواری فرمان ۸ ماده‌ای مبارز با مفساد اقتصادی را صادر کنند. مردد نشدن مسئولان مبارزه با فساد بر اثر مخالفت‌ها، تبیین وابستگی امنیت فضای اقتصادی به مبارزه با فساد، سپردن مبارزه با فساد به افراد مطمئن، سالم و امانت‌دار، قاطعیت در عمل به عدالت در عین دقت و ظرافت، شناسایی نقاط آسیب در گردش مالی و اقتصادی کشور، عمل وزارت اطلاعات به وظایف قانونی خود، پرهیز از تبعیض در امر مبارزه با فساد، پرهیز از رفتار شعاری، تبلیغاتی و تظاهرگونه از سرفصل‌های این فرمان انقلابی بود.

به هر حال آنچه در دو دهه گذشته در ساختار اقتصادی ایران روی داد، ورود مدیران رانت‌خوار و فساد در ادارات و دستگاه‌های اجرایی و گشودن راه برای مفسدانی بود که اختلاس‌های چندهزار میلیاردی رقم زدند و برخی از آن‌ها مجازات شده و یا از کشور فراری شدند. در چند سال اخیر برگزاری دادگاه‌های ویژه مبارزه با فساد در قوه قضائیه، گویای عزم جدی برای حجامت دستگاه اداری، اقتصادی و اجرایی کشور شکل گرفت و مدیران و مقامات مهمی را به جایگاه متهم و مجرم کشاند. مبارزه بی‌امانی که همچنان با حمایت افکار عمومی ادامه دارد و پیش از پیش مردم و جامعه نسبت به شناسایی مفسدان و مقابله با رانت‌خواران امیدوار شده‌اند. امیدی که آن‌ها را بر آن داشته با قوت بیشتر صدای خود را به مسئولان و مقامات قضایی و اطلاعاتی رسانده و در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی خواهان مقابله گسترده‌تر با چنین فسادهایی شوند.

در همین راستا، کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر در دو روز گذشته از وقوع تخلفاتی در یکی از شهرهای اطراف تهران خبر داده و خواهان روشنگری و شفاف‌سازی مقامات پیرامون آن شده‌اند.

این اتهامات متوجه فرماندار اسلامشهر شده و وی را متهم به رایزنی برای دادن مجوز مرکز تعویض پلاک به ارزش ۵ میلیارد تومان به یکی از نزدیکان خود شده و همچنین زمینی را در روستای محروم بهرام‌آباد اسلامشهر تغییر کاربری داده و برای این مرکز تعویض پلاک اختصاص داده است. همچنین یکی دیگر از اتهاماتی کاربران منتشر کرده‌اند، استخدام فرزند یکی از نزدیکان در دفتر فرمانداری است و مدعی هستند که این فرد هیچ تخصصی در زمینه به کار گرفته شده ندارد.

نیم‌نگاهی به هشتگ #فرماندار_اسلامشهر

یکی از کاربران با نام مانی در توییتی عنوان کرده اگر مسئولان تلاشی را که برای به‌دست آوردن منصب به کار می‌برند برای آبادانی به کار می‌بردند، اینک با یک کشور جهان اولی روبه‌رو بودیم:

هشتگ #فرماندار_اسلامشهر در اول مهرماه به ترند یک فارسی تبدیل شد و این نشان از استقبال گسترده کاربران و اعتراض آن‌ها به رانت و فساد دارد.

برخی از کابران به محل سکونت این مقام حکومتی اشاره کرده‌اند و مدعی شده که وی در اسلامشهر خدمت کرده ولی در ولنجک تهران؛ یکی از مناطق گران‌قیمت پایتخت سکونت دارد.

یکی از کاربران به نام دریا نوشته است: « آقای #فرماندار_اسلامشهر به یک زمین ورزشی منطقه محروم هم رحم نکردی!»

کاربری با نام عباس صادقی نوشته است: «همین که تا هفته دفاع مقدس دستِ #فرماندار_اسلامشهر رو شده خودش یه حکمتی داره قطعاً … از خون شهدا خجالت بکش آقای مرسلپور!»

کاربری با نام طاها حسینی با اعتراض به رویه در پیش گرفته شده در اسلامشهر که یکی از مناطق محروم حاشیه تهران است، عنوان کرده: « #فرماندار_اسلامشهر با استفاده از جایگاه فرمانداری برای کسب مجوز مرکز تعویض پلاک به ارزش ۵ میلیارد تومان با تغییر کابری زمین ورزشی روستای محروم بهرام‌آباد اسلامشهر برای احداث مرکز تعویض پلاک فرزند صاحب خانه‌اش به ازای سکونت در برج پارسا ولنجک همچنین اشتغالش در دفتر فرمانداری جوابگو چه کسی است؟»

برخی از کاربران به فرمان رهبر معظم انقلاب برای مقابله و مبارزه جدی با فساد و رانت اشاره کرده‌اند و تعدادی نیز به خون شهدایی که در راه دفاع از کشور و اسلام فدا شده، اشاره داشته و مسئولان را توصیه کرده به وجدان‌هایشان رجوع کنند:

میزان مطالبات با این هشتگ بسیار بالا بوده و کاربران شبکه‌های اجتماعی خواهان برخورد با اتهامات و جلوه‌هایی از رانتی هستند که به ادعای آن‌ها در بخش اسلامشهر در حال وقوع است. به نظر می‌رسد با توجه به این مطالبه‌گری علاوه بر این‌که مسئولان فرمانداری باید با شفافیت پاسخگوی اتهامات و ادعاها باشند، دستگاه‌های نظارتی و قضایی برای بررسی بیشتر به موضوع ورود پیدا کنند.

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *