بازگشت ۵۰درصدی تسهیلات اشتغالزایی در بیکارترین استان کشور!/ جذب بیکاری با دفع بودجه اشتغالزایی

عضو فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه در سیستان وبلوچستان شفاف سازی لازم نسبت به نحوه پرداخت تسهیلات اشتغال زایی صورت نمی گیرد و بانک ها هم به تذکرات مدیریت عالی استان توجهی نمی کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما؛ به نقل از عصرهامون؛ روز گذشته کارگروه اشتغال شهرستان زاهدان در محل فرمانداری برگزار شد و مشاهدات خبرنگاران حاکی از انتقادات تند فرماندار و مسئولان استانداری سیستان وبلوچستان به عملکرد ضعیف بانک ها و دستگاه های متولی اشتغال در استان داشت.

در همین رابطه مدیرکل جذب و سرمایه گذاری استانداری خبر از سقف تسهیلات اشتغال زایی ۶۰۰ میلیارد تومانی ویژه سیستان وبلوچستان در سال ۹۷ داد که بسیار خوشحال کننده بود اما به یک باره طعم شیرین این اعتبار به تلخی رفت و ماندانا زنگنه گفت: البته نبود برنامه مشخص در ادارات برای هدایت به موقع این تسهیلات در بخش های هدف و همچنین نحوه عملکرد بانک ها موجب شده تا نیمی از این تسهیلات جذب نشده و برگشت بخورد.

شنیدن این جملات همه اصحاب رسانه را در بهت و تعجب فرو برد که مگر می شود از اعتبار ۶۰۰میلیارد تومانی نیمی از آن یعنی رقمی معادل ۳۰۰ میلیارد تومان(در صورت تخصیص کامل بودجه) در بیکارترین استان کشور به همین راحتی و در سایه بی برنامگی ادارات و سنگ اندازی بانک های عامل برگشت بخورد؟!

در ادامه جلسه؛ فرماندار زاهدان نیز به شدت بانک های عامل و نهادهای متولی را به باد انتقاد گرفت و او نیز خبری داد که خوشایند هیچ کس به ویژه قشر جوان و تحصیلکرده در جوان ترین استان کشور نبود. ابوذر مهدی نخعی نیز به صراحت بیان کرد: از میان پرونده های متشکله برای پرداخت تسهیلات اشتغال زایی که در این کارگروه تخصصی مصوب و به بانک ها معرفی شده است تعداد ۱۲۸ پرونده بی جواب مانده و دست کارآفرینان از بودجه خالی مانده و در نهایت این اعتبار برگشت خورده است.

بی توجهی بانک ها به تذکرات
در همین رابطه عضو فراکسیون اشتغال مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عصرهامون گفت: با توجه به مسائل خاصی که مردم در سیستان و بلوچستان دارند نیازمند است تا بانک ها، استانداری و فرمانداری ها نسبت به شفاف سازی نحوه دریافت تسهیلات اشتغال و استفاده از فرصت به وجود آمده اقدام کنند اما متاسفانه شاهد هستیم که در سیستان وبلوچستان این موضوع دیده نمی شود.

علیم یارمحمدی افزود: یکی دیگر از مشکلات در سیستان وبلوچستان عدم آگاهی کامل مردم نسبت به نحوه نوشتن طرح های اشتغال است به گونه ای که طرح های ارائه شده بعضاً ناقص و یا دارای ایراداتی است که کار پرداخت تسهیلات را دشوار می کند و در این خصوص نیز استانداری و کارگروه اشتغال استان باید کمیته ای تشکیل دهند تا مردم و کارآفرینان را در این زمینه مشاوره و راهنمایی بدهند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح های اشتغال در سیستان وبلوچستان باید از سنتی به صنعتی شدن تبدیل شود افزود: در این استان کارآفرین هست و سرمایه گذار هم داریم اما در کنار نبود طرح های مدون و دقیق، مصائب بانکی را نیز شاهد هستیم که در بیشتر موارد با سنگ اندازی و درخواست ضامنین بسیار از سوی بانک ها، روند پرداخت را کند می کنند.

به گفته یارمحمدی؛ این مسائل به دفعات مختلف مطرح شده و استانداری و سایر مسئولان نیز در جریان قرار گرفته اند که بانک های عامل نیز از سوی مدیریت عالی استان مورد مواخذه قرار گرفته و تذکرات لازم به آنها داده شده ولی بانک ها کار خودشان را انجام می دهند که موجب بروز چنین مشکلاتی شده است.

علی ایحال این سئوال در ذهن کارآفرینان سیستان وبلوچستان که اکثر آنها نیز از قشر جوان هستند مطرح می شود که چه کسی باید پاسخگوی کوتاهی نهادها، عدم شفاف سازی و پاسکاری پرونده ها میان اداراغت و بانک ها و در نهایت بازگشت بودجه چندین میلیاردی اشتغال در جوان ترین و بیکارترین استان کشور باشد؟!

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *