تولید کنندگان گل و گیاه حال خوشی ندارند

تبعات شیوع ویروس کرونا بازار عرضه گل و گیاهان زینتی را با کاهش تقاضا و فروش مواجه کرده است و با توجه به بسته شدن مرزهای صادراتی، صادرات نیز کاهش و یا متوقف شده و این مسئله منجر به بروز مشکلات عمده فراوان اقتصادی برای تولید کننده شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما؛ شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه امسال توانسته تقاضای اصناف مختلف را بین ۳۵ تا ۱۰۰ درصد کاهش دهد.

گل و گیاه فروشان هم که جزو اصنافی هستند که شب عید فروش خوبی دارند، ‌ حالا فعالیت‌شان به دلیل شیوع ویروس کرونا ۶۰ درصد کاهش یافته است

همه ساله روزهای پایانی اسفندماه بازارهای گل و گل فروشی‌ها پر از مردم مشتاق و علاقه مند به گل و گیاه می شد، حتی افرادی هم که علاقه چندانی به گل نداشتند نیز در این ایام به دلیل فراوانی گل، آغاز فصل بهار و ایام عید تشویق به خرید حتی چند شاخه می شدند. اما این روزها با شیوع ویروس کرونا گل و گیاه نیز مانند برخی دیگر از اقلام دچار رکود بازار شده است .

درحالی که تولیدکنندگان کل سال منتظر بودند تا  با گل هایشان اسفندماه رنگینی را برای مردم رقم  بزنند و خودشان نیز دست پر سال ۱۳۹۹ را آغاز کنند اما حالا با بازاری مواجه شدند که خبری از مشتری نیست و آنها مانده اند وهزاران هزار گل که به زودی پژمرده خواهند شد.

تبعات شیوع  ویروس کرونا  بازار عرضه گل و گیاهان زینتی  را با کاهش تقاضا و فروش مواجه کرده  است  و با توجه به بسته شدن مرزهای صادراتی، صادرات نیز کاهش و یا متوقف شده  و این مسئله منجر به بروز مشکلات عمده  فراوان اقتصادی  برای تولید کننده در پرداخت تسهیلات بانکی دریافتی، بیمه، قبوض آب، برق، گاز و تلفن توسط واحدهای تولید گردیده و خسارات ناشی از این مورد به  تولیدگنندگان مد نظر شده است.
به مخاطره افتادن تولید و اشتغال مستقیم و غیر مستقیم  گل و گیاهان زینتی به بیش از ۱۵۰ هزار نفر در بیش از ۷ هزار هکتار محصولات زینتی تولیدی در فضای باز و گلخانه در استان های کشور که منجر به بروز خسارتی معادل ۵۰۰۰ ملیارد ریال گردیده شده است.

به  مخاطره افتادن بیش از ۵۰۰ تن روزانه قارچ خوراکی و بیش از ۶۵۰۰ تن تولید و عرضه روزانه سبزی و صیفی گلخانه ای  در اثر کاهش تقاضا داخلی و خارجی که منجر به بروز خساراتی معادل ۴۰۰۰ ملیارد ریال شده است.

با توجه به موضوع های پیش آمده به منظور کاهش آثار و تبعات منفی  و لزوم حمایت از تولید کنندگان آسیب دیده  ناشی از شیوع ویروس کرونا لازم است دولت در کنار آنان باشد و برای مثال جبران خسارت واحدهای تو.لید گل و گیاه زینتی گلخانه ای و فضای باز و سبزی و صیفی گلخانه ای و قارچ خوراکی در قالب سرمایه در گردش با سود کم وباز پرداخت در چند ساله   و بدون احتساب سود و جریمه  دیر کرد و بخشی هم بصورت کمک بلا عوض انجام دهد.

تمدید مدت زمان پرداخت هزینه های قبوض و خدمات مشابه  به واحدهای تولیدی و همچنین تمدید مدت زمان پرداخت و یا بخشودگی بخشی از حق بیمه کارکنان و تامین اعتبار سهم بیمه کارفرما انجام شود و فروش اعتباری گاز و گازوئیل مورد نیاز واحدهای تولیدی،بسته حمایتی شامل افزایش سقف اعتبارات کمک های فنی و اعتباری با موضوع اصلاح و بازسازی گلخانه های کشور به منظور کاهش هزینه های تولید و جبران خسارت های ناشی از بروز ویروس کرونا و حذف هر گونه موانع صادراتی محصولات تولیدی و افزایش سقف پیمان سپاری ارزی به میزان حداقل دو برابر وضع موجود باشد.

فریبا سلیمان پور

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *