دولت برای عیدی دادن دست به جیب می‌شود؟

در روزهای پایانی امسال گمانه‌زنی‌ها بر سر چند و چون عیدی رئیس جمهور به مردم قوت گرفته و همه مردم منتظرند تا ببینند عیدی رئیس جمهور به مردم چیست؟

به گزارش شبکه خبری ورامین ما،

با نزدیک شدن به روزهایی پایانی سال موضوع عیدی دادن به یکدیگر داغ می‌شود از عیدی کارفرمایان به کارگران گرفته تا کوچک و بزرگ فامیل و دوست و آشنا که قرار است در این ایام دست به جیب شوند.

اما مدتی است بحث عیدی رئیس‌جمهور به مردم در محافل و رسانه‌ها گرم شده است و مردم می‌خواهند بدانند که عیدی امسال رئیس جمهوری به مردم چیست؟ اما قبل از آن باید بدانیم چرا این بحث اینقدر پررنگ شده و دامنه‌ای از توقعات را در مردم شکل داده است.

مردم ما امسال به دلیل مشکلات اقتصادی سال سختی را پشت سر گذاشتند به گونه‌ای که هر روز فشار اقتصادی بیشتری در حوزه‌های مختلف بر آنها تحمیل می‌شد و این فشارها به دلیل تحریم‌های اقتصادی و نیز شرایط به وجود آمده از بحران کرونا روز به روز افزایش یافته است به همین دلیل نیز مردم انتظار بیشتری برای دریافت عیدی یا کمک اقتصادی از دولت دارند هرچند که این کمک‌ها در طول یک‌ سال اخیر به عناوین مختلف کم و بیش به گروه‌ها و اقشار کم درآمد مردم اهدا شده اما عیدی شب عید مزایای بیشتری برای مردم به ویژه اقشار کم درآمد دارد و می‌تواند بخش کوچکی از هزینه‌های آن‌ها را جبران کند.

اما دلیل دیگری که برای عیدی دادن رئیس جمهور مطرح شده مشابه سازی این اقدام با اقدام رئیس جمهور دولت نهم است که در سال آخر ریاست جمهوری خود اقدام به دادن عیدی به مردم کرد. هشت سال پیش در پنجم اسفند ماه سال ۹۱ برای اولین بار در اقتصاد ایران یک دولت مبلغی به میزان ۸۵ هزار تومان به عنوان عیدی برای عموم مردم به حساب سرپرستان خانوارها واریز کرد. اتفاقی که دیگر در اقتصاد ایران تکرار نشد.

آن زمان هم مثل اکنون نرخ تورم ارقامی بالای ۴۰ درصد را به خود دیده بود و مردم در تنگنای اقتصادی به سر می‌بردند و ویژگی مشابه دیگر این بود که آن سال، سال پایانی فعالیت یک دولت بود.

اما برای موضوع عیدی رئیس جمهور به مردم و نوع آن چند مورد پیش بینی می‌شود یکی آغاز فروش سهام عدالت و دیگری عیدی نقدی ۲۰۰ هزار تومانی یا واریز سود سهام عدالت و یا کسر عوارض آزاد راه است که به عنوان عیدی رئیس جمهور به مردم از آنها یاد می‌شود.

البته عیدی رئیس جمهور در تخفیف ۲۵ درصدی عوارض آزاد راه غدیر نمی‌تواند برای همه اقشار مردم خوشایند باشد چرا که تردد از این آزاد راه تنها مختص عده‌ای خاص است.

از سویی در سه سال گذشته در ماه اسفند سود سهام عدالت به حساب سهامداران واریز شده اما با آزادسازی سهام که از اردیبهشت ماه کلید خورد وضعیت واریزی‌ها تغییر کرده است. تا سال قبل مدیریت سهام عدالت به عهده سازمان خصوصی‌سازی بود اما با آزادسازی نوع مدیریت عوض شده و حالا باید منتظراین بود که سود این سهام چگونه قرار است کام مردم را در روزهای پایانی امسال شیرین کند.

یک گمانه تائید نشده نیز وجود دارد که قرار است دولت عیدی نقدی ۲۰۰ هزار تومانی را به هر نفر بدهد. با توجه به این که دولت در امسال دو مرحله یارانه کرونا و دو مرحله وام یک میلیون تومانی کرونا پرداخت کرد، ممکن است که یکی از این طرح‌ها دوباره اجرا شود یعنی این احتمال وجود دارد که مرحله سوم وام یک میلیون تومانی پرداخت شود یا یارانه معیشتی کرونا که در اسفند ماه آخرین مرحله آن واریز می‌شود در سال آینده برای چند ماه ادامه داشته باشد.

 

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *