شهرستان ها باید آمار دقیق از مسائل مختلف اجتماعی ارائه دهند

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران گفت: شهرستان ها باید آمار دقیق از مسائل مختلف اجتماعی ارائه دهند تا در استانداری تهران یک نقشه جامع برای مدیریت بهتر ترسیم کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما؛ فرزانه مروستی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران ظهر دوشنبه با حضور در پنجمین جلسه کارگروه فرهنگی، اجتماعی، سلامت، زنان و خانواده که در فرمانداری قرچک برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: استانداری تهران نقش تسهیلگری را برای دستگاه های اجرایی در شهرستان ها دارد و همه ادارات در هر جا به مشکل برخوردند ما موظف هستیم دغدغه انها را پیگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی در برخورد با آسیب‌های اجتماعی، نداشتن برنامه است بیان داشت: همین مسئله باعث خواهد شد که اقدامات ما مقطعی و تسکینی باشد، در حالی که می‌بایست برای کنترل و کاهش آسیب‌ها، برنامه‌ای جامع و مدون داشته باشیم و در این بین، دستگاه‌های مسئول در کنترل آسیب‌های اجتماعی، نیازمند همراهی سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها هستند.

مروستی افزود: شهرستان ها باید آمار دقیق از مسائل مختلف اجتماعی ارائه دهند تا در استانداری تهران یک نقشه جامع برای مدیریت بهتر ترسیم کند.

وی بیان کرد: با ارائه اطلاعات صحیح و شناخت دقیق معضلات، زمینه برای مداخله و برنامه ریزی بهتر در جهت کاهش آسیب های اجتماعی فراهم می شود تا بتوانیم بر اساس اسناد بالادستی بهتر عمل کنیم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران با بیان اینکه پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیاز همراهی و مساعدت همه دستگاه ها دارد گفت: به همان نسبتی که شناسایی آسیب‌های اجتماعی افزایش یافته است باید ظرفیت ساماندهی و توانمندسازی جامعه هدف را نیز افزایش دهیم که این موضوع نیز با رویکرد مشارکت در ساماندهی انجام می‌شود.

بهمن خطیبی فرماندار قرچک در ادامه این جلسه اظهار داشت: شهرستان قرچک از سال ۹۱ مستقل شد و با وجود زیرساخت­های ضعیف اما در برخی حوزه ها دارای ظرفیت قابل توجهی است از جمله سازمان های مردم نهاد که طی پنج سال اخیر رشد کمی داشته و فعالیت های آنان نیز به لحاظ کیفی رشد کرده است.

خطیبی افزود: مدیریت مسائل اجتماعی در شهرستان‌هایی نظیر قرچک که جمعیت و کمبودهای آن از برخی استانهای کشور بیشتر است و با تنوع قومیتی، حاشیه‌نشینی و تراکم بالای جمعیت روبرو هستند به مراتب سخت تر است اما معتقدیم با آموزش‌های سازماندهی شده می‌توان بسیاری آسیب‌ها را کنترل کرد.

وی عنوان کرد: سازمان های مردم نهاد قرچک در بخش محیط زیست، فرهنگی، اجتماعی و … فعالیت دارند و امروزه با وجود معضلات اجتماعی که گریبانگیر جامعه شده کمک حال مردم و دولت باشند.

خطیبی گفت: بسیاری ادارات شهرستانی بر اساس وظایف محوله می توانند بهتر عمل کنند اما به دلیل اینکه زیرساخت های منطقه و ساختار سازمانی ادارات ضعیف است آنطور که باید شاهد اقدامات مؤثر نیستیم.

وی تاکید: بیشترین نگرانی در حوزه معضلات اجتماعی در جامعه ریشه در اعتیاد دارد و کنترل این آسیب نیز با کار فرهنگی و پیشگیرانه میسر می شود، افسردگی و عدم برخورداری از نشاط اجتماعی باعث شده گاها جامعه شاهد رفتارهای پرخاشگرانه باشد.

فرماندار قرچک با بیان اینکه مردم قرچک همیشه در اجرای برنامه های فرهنگی و اجتماعی پیشگام هستند، تصریح کرد: با انجام مشاوره های لازم شاهد کاهش آمار طلاق در سطح شهرستان بودیم. پس نتیجه می گیریم کار فرهنگی و مشاوره ای اقدامی مؤثر است.

وی در ادامه به سرانه پایین فضاهای ورزشی اشاره کرد و خواستار توجه جدی مدیران استانی به این مقوله شد و افزود: طولانی شدن پروسه اخذ مجوز ویژه سازمان های مردم نهاد از دغدغه های اصلی این تشکل های مردمی است و همچنین اختصاص اعتبارات به این تشکلها برای انجام بهتر امور مطالبه بحق است.

انتهای پیام/س

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *