مجلس انقلابی باید تا آخر انقلابی بماند / قوه مقننه چشم تیزبین انقلاب در برخورد با مفاسد باشد

کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که مجلس انقلابی باید تا آخر انقلابی بماند، گفت: قوه مقننه چشم تیزبین انقلاب در برخورد با مفاسد باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما به نقل از تهران نیوز؛مجلس یازدهم شورای اسلامی ماه‌های نخست فعالیت خود را سپری می‌کند و در هفته‌های اخیر با حواشی و جنجال‌هایی از جمله در رد اعتبارنامه یکی از نمایندگان و انتصاب رئیس دیوان محاسبات روبه‌رو بوده است.

انتظارات نسبت به مجلس یازدهم به شدت بالاست و همین فضا باعث شده تا افکار عمومی جامعه به عملکرد مجلس نسبت به قبل حساس‌تر شوند. در همین راستا با مصطفی هدایی، از فعالان رسانه و کارشناس مسائل سیاسی گفتگویی ترتیب داده‌ایم تا به بررسی عملکرد مجلس و چشم‌انداز آینده آن بپردازیم.

هدایی با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی در ایران جایگاه بسیار راهبردی و تعیین کننده‌ای دارد، گفت: یکی از دلایلی که دشمنان و ضدانقلاب در زمان برگزاری انتخابات مجلس سعی می‌کنند تا مردم را از حضور در انتخابات مایوس و دلسرد کنند، اهمیت این قوه است تا مانع حضور نیروهای انقلابی و کارآمد شوند. بررسی عملکرد گذشته نیروهای حاضر در مجلس یازدهم نشان می‌دهد که کفه ترازوی کارآمدی و انقلابی‌گری آن‌ها نسبت به مجلس قبل بسیار سنگین‌تر است. برخی از نمایندگان مجلس کنونی، از مدیران کارآمد، خوش فکر و با کارنامه اجرایی بسیار قوی هستند.

وی اظهار کرد: نیاز امروز عرصه سیاست‌گذاری و مدیریت در ایران، کارآمدی است. سیاست‌های کلی در ایران به تصویب می‌رسند و ابلاغ می‌شوند ولی در مرحله اجرا و پیگیری آن، ما در مواردی با مشکل مدیریت کارآمد روبه‌رو هستیم. بنابراین نمایندگان آگاه به مقوله مدیریت کارآمد و توانمند می‌توانند این معضل را مرتفع سازند.

تبیین چالش‌های مجلس یازدهم

این کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به سئوالی درباره چالش‌های مجلس یازدهم گفت: ببینید کشور ما در دولت یازدهم و دوازدهم به سمتی رفت که در حال حاضر از لحاظ اقتصادی با چالش‌های اساسی روبه رو هستیم. تورم افسارگسیخته، فساد اقتصادی، منفی شدن تراز تجاری، تحریم‌های اقتصادی ظالمانه و کاهش ارزش پول ملی حاصل مدیریت اقتصادی دولت تدبیر و امید است. متاسفانه مجلس قبل نیز نتوانست به خوبی به وظایف نظارتی و قانون‌گذاری خود عمل کند. تمام این مباحث بستری را فراهم ساخته تا مجلس کنونی به جای ریل‌گذاری جهت برنامه‌های بلند مدت، درگیر چالش‌های کوتاه مدت و فوری شود. حل فوری مشکلات اقتصادی، توقع بجا مردم و جامعه است و هرچند مجلس در اجراییات ورود خاصی ندارد ولی می‌تواند قوه اجرائیه را موظف به اصلاح قوانین و تسهیل روندهایی جهت ایجاد آرامش نسبی در بازارها شود.

وی با بیان این‌که مجلس یازدهم می‌تواند ثابت کند که در راس امور است و وکیل الدوله‌ها در آن جایی نخواهد داشت، عنوان کرد: در دوره‌های مختلف مجلس شورای اسلامی در ایران، رهبر کبیر انقلاب و رهبر انقلاب اسلامی، جایگاه و اهمیت مجالس را در بیانات مختلف مورد تاکید قرار داده‌اند و این حمایت و پشتیبانی حاکمیتی، همیشه به مجالس مختلف کمک کرده تا ظرفیت‌های بی‌نظیر آن‌ها آزاد و فعال شود. حال این نمایندگان مجلس هستند تا از چنین ظرفیت‌های استفاده کنند و مانع از به انحراف کشیده شدن و حاشیه‌سازی برای مجلس شوند.

هدایی افزود: سم مهلک مجلس کنونی سیاسی شدن و غلتیدن در منافع شخصی و حزبی است که هم خود نمایندگان و هم افکار عمومی با قدرت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باید مانع آن شوند. البته جایگاه مجلس در ایران انقلابی بودن و اسلامی بودن آن است ولی مجلس یازدهم به شکل جدی‌تری ادعای گفتمان انقلابی‌گری را دارد و از این‌رو مجلس انقلابی باید تا آخر انقلابی بماند و درگیر جدل‌های بی‌حاصل سیاسی نشود.

انتظارات مردم از مجلس یازدهم چیست؟ 

وی بیان داشت: از مجلس کنونی انتظار شفافیت و مبارزه با فساد و تخلفات بسیار زیاد است. سازوکارهای شفافیت آرای نمایندگان باید به سرعت تصویب و اجرایی شود و در حد شعار و وعده باقی نماند. برخی از نمایندگان به‌صورت شخصی این اقدام را انجام می‌دهند ولی باید سیستمی و برای کلیه نمایندگان اجباری شود. جلسات غیرعلنی مجلس باید به حداقل ممکن برسد.

این فعال رسانه‌ای یادآور شد: در بررسی اعتبارنامه تاجگردون، مجلس نمره قبولی گرفت و مورد تحسین جامعه و فعالان سیاسی و رسانه‌ای قرار گرفت. این عملکرد توقعات را از مجلس به شدت بالا برده و انتظار می‌رود در تمام حوزه‌های نظارتی از جمله در بحث‌های مربوط به تحقیق و تفحص و عملکرد خود نمایندگان در حوزه‌های مربوطه، چنین شفافیت و دغدغه مبارزه با فساد وجود داشته باشد.

وی با بیان این‌که اصلاح قانون بودجه از دیگر موضوعاتی است که در مجلس در حال پیگیری است، عنوان کرد: اصلاح قانون بودجه از انتظارات رهبر انقلاب اسلامی و جامعه است تا بودجه با واقعیات و سطوح مختلف اجرایی هم‌خوانی داشته باشد. بودجه‌ریزی در ایران متاسفانه باعث هدر رفت بسیاری از منابع مالی کشور شده و طرح‌های مهم و زیرساختی در این مدل از سیاست‌های بودجه‌ای مغفول واقع می‌شوند و یا در اولویت‌های آخر تخصیص بودجه قرار می‌گیرند.

هدایی گفت: در عمر کوتاه مجلس یازدهم، اظهارات و اقدامات مناسبی انجام شده و گفته شده است. سطح بالای انتظارات و مشکلات اقتصادی و معضلات اجتماعی که وجود دارد، این انتظار را ایجاد ساخته تا نمایندگان با روحیه جهادی و انقلابی و وقف کامل خود در چهار سال آینده به وظایفشان عمل کنند.

وی با تاکید بر این‌که حل مشکلات کنونی روز و شب نباید بشناسد، افزود: شرایط امروز، جهاد می‌طلبد. مدیریت لیبرالی، بلایی بر سر کشورمان آورده که در صورت غفلت از آن و درگیر شدن با حواشی بی‌حاصل، بحران‌های سختی ایجاد خواهد کرد. در برخی از موارد مشاهده می‌شود که فعالان رسانه و سیاست از قانون‌گذاران مجلس انتظار شفافیت بیشتر در عملکرد دارند. از جمله در زمینه انتخاب رئیس دیوان محاسبات که باید این دغدغه با روش صحیح و قانونی مرتفع شود و بیش از این مجلس به حواشی نپردازد.

این کارشناس سیاسی تصریح کرد: نیروهای ضدانقلاب و معاند بدون شک دنبال چنین مواردی هستند تا عمر مجلس به بطالت و جنجال بگذرد، چراکه دشمن خواهان ابرچالش‌ها و ابربحران‌هایی است که هیچ دولت و مجلسی توان حل آن‌ها را نداشته باشد و حاشیه‌سازی‌ها به این حربه دشمن کمک خواهد کرد.

انتهای پیام/*

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *