هشدار هواشناسی درباره بارش‌های سیل‌آسا در ۸ استان

سازمان هواشناسی کشور در اخطاریه‌ای نسبت به بارش سیل‌آسای باران و برف نیم متری در ۸ استان طی فردا شنبه ۲۸ دی‌ماه هشدار داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما؛ متن اخطاریه سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛
توصیف: تشدید فعالیت سامانه بارشی
زمان شروع: شنبه ۹۸/۱۰/۲۸
نوع مخاطره: بارش برف، وزش باد شدید، رگبار و رعدوبرق در مناطق جنوبی
منطقه اثر: بارش باران و برف؛ شمال خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و نیمه جنوبی ایلام (حداکثر ۷۵-۳۵ میلی‌متر)
بارش برف؛  کردستان، جنوب آذربایجان غربی، شمال کرمانشاه و ارتفاعات زنجان (حداکثر۵۰-۳۵ سانتی‌متر)؛ بارش برف و باران: کرمانشاه، نیمه شمالی ایلام، مرکزی (حداکثر ۲۵ میلی‌متر)
زمان پایان: اواخر وقت همان روز
اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی، اختلال در تردد، احتمال برخورد صاعقه در مناطق جنوبی، لغزندگی جاده‌ها، در مناطق کوهستانی کولاک برف و کاهش دید
سازمان هواشناسی با توصیه نسبت به اجتناب از تردد و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها یا مسیل‌ها بر پرهیز از سفرهای غیرضروری، احتیاط در تردد جاده‌ای و خودداری از صعود به ارتفاعات تاکید کرده است.
بارش‌ها در غرب و جنوب غرب شدت می‌یابد
کارشناس سازمان هواشناسی: شدت بارش‌های فردا می‌تواند باعث اختلال در تردد جاده‌های کوهستانی و ایجاد سیلاب و روان آب در غرب و جنوب غرب کشور شود.
مرتضی ضرابی  افزود: با ورود سامانه بارشی از صبح امروز، در مناطق مختلفی از آذربایجان غربی، شرقی، زنجان، قزوین، کردستان و مرکزی بارش برف گزارش شده است.
وی ادامه داد: پیش بینی می‌کنیم به تدریج فردا با گسترده‌تر شدن این سامانه بیشتر نقاط نیمه غربی و مرکز کشور و همین طور دامنه‌های جنوبی البرز از جمله تهران، از بارش‌های این سامانه بهره‌مند شوند.
 ضرابی با اشاره به تمرکز بارش‌های فردا، گفت: شدت تمرکز این بارش‌ها عمدتاً درغرب و جنوب غرب کشور خواهد بود و در مناطق سردسیر و کوهستانی نیز اغلب به شکل برف نمایان خواهد شد.
وی ادامه داد: پس فردا یکشنبه نیز اغلب نقاط کشورمان به جز جنوب شرق یعنی مناطقی از استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان شاهد بارندگی خواهیم بود.
کارشناس سازمان هواشناسی، گفت: امروز و فردا عمدتاً شاهد وزش باد در نیمه جنوبی کشور خواهیم بود و علاوه بر غرب و جنوب غرب، در شرق وجنوب شرق کشور نیز وزش باد به نسبت شدید خواهد بود.
ضرابی افزود: یش بینی می‌کنیم آب‌های خلیج فارس و دریای خزر برای صبح فردا متلاطم باشد.
وی ادامه داد: شدت بارش‌ها فردا در غرب و جنوب غرب کشور خواهد بود و در برخی نقاط می‌تواند باعث اختلال تردد در جاده‌های کوهستانی و حتی ایجاد سیلاب روان آب از جمله در مناطقی از جنوب آذربایجان غربی، بخش‌های از کردستان، شمال کرمانشاه، ایلام، بخش‌های شمالی خوزستان، لرستان، چهارمحال بختیاری، بخش‌های از همدان و استان‌های مرکزی و زنجان شود.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *