پیشروی برق‌آسای مقاومت در شمال سوریه؛ مرگ تدریجی رؤیاهای اردوغان

نیروهای مقاومت سوری با پیشروی های گسترده خود در شمال سوریه موجبات مرگ تدریجی رؤیاهای «رجب طیب اردوغان» در این محور را فراهم آورده اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما؛گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: نیروهای مقاومت سوری همچنان به سلسله پیشروی های خود در محور شمالی و همچنین در شمال شرق این کشور ادامه می دهند. این درحالی است که نیروهای ارتش ترکیه قصد داشتند در همان روزهای اول آغاز عملیات موسوم به «چشمه صلح» سیطره خود را بر مناطق مختلف شمال سوریه بسط دهند. با تمامی این ها، ورود قدرتمندانه نیروهای مقاومت به شمال سوریه تمامی معادلات ترکیه را برهم زد.

طی روزهای گذشته نیروهای مقاومت سوری دستاوردهای چشمگیری را در مسیر ممانعت از پیشروی های نیروهای ارتش ترکیه محقق ساخته اند. در همین ارتباط، منابع سوری اعلام کردند که ارتش سویه در مرز با ترکیه در منطقه سوق الهال در شمال شهر کوبانی مستقر شده است. روزنامه الوطن سوریه نیز امروز پنجشنبه گزارش داد که ارتش سوریه پرچم این کشور را در این منطقه به اهتزاز درآوردند.

افزون براین، آخرین اخبار و گزارش های منتشر شده حاکی از آن هستند که نیروهای سوری طی ساعات آتی در مناطق مرزی با ترکیه و عراق هم برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ مستقر خواهند شد. صبح امروز نیز  خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد: ارتش سوریه پهپاد وابسته به نیروهای ترکیه را در روستای مجیبره در زرکان در حومه ناحیه تل تمر در استان حسکه در شمال شرق سوریه سرنگون کرده است.

درهمین حال، نیروهای ارتش سوریه بر فرودگاه نظامی شهر الطبقه به طور کامل مسلط شده اند. خبرنگار اسپوتنیک در سوریه اعلام کرد: ارتش سوریه امروز یا فردا وارد شهر الطبقه می شود و این پس از تسلط کامل ارتش سوریه بر فرودگاه نظامی الطبقه است که از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ تحت کنترل داعش بود و از سال ۲۰۱۷ تحت کنترل نیروهای قسد قرار گرفت.

این دستاوردهای گسترده و پیشروی های برق آسای نیروهای مقاومت سوری در شمال سوریه و شمال شرق این کشور در حالی ادامه دارد که منابع روسی از مانع تراشی ائتلاف به اصطلاح بین المللی به سرکردگی آمریکا در مسیر حرکت نیروهای سوری خبر می دهند. در همین ارتباط، روز گذشته رسانه های روسی اعلام کردند:  ارتش سوریه در پل قره قوزاق بر روی رود فرات است و  جنگنده های ائتلاف آمریکایی مانع از حرکت آنها به سوی عین العرب می شوند.

این در حالی است که شبکه الجزیره هم گزارش داد: هشت خودرو نظامی آمریکایی در آنسوی پلس قره قوزاق در حومه شرقی منبج مستقر شده اند تا مانع از حرکت نیروهای ارتش سوریه به کوبانی در شرق فرات شوند. پل قره قوزاق در ۲۵ کیلومتری شهر کوبانی قرار دارد و به همین دلیل است که ایالات متحده آمریکا تمام تلاش خود را به کار بسته تا از پیشروی های مقاومت در آنجا ممانعت به عمل آورد.

بر اساس آنچه که گفته شد به نظر می رسد که سلسله پیشروی های گسترده و برق آسای نیروهای مقاومت سوری در شمال سوریه و شمال شرق این کشور موجب شده است تا رؤیاهای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در شمال سوریه به تدریج بر باد برود. این درحالی است که اردوغان پیش از آغاز عملیات موسوم به «چشمه صلح» تصور می کرد که می تواند در طول چند روز مناطق مختلف شمال سوریه را تحت سیطره خود درآورد.

همزمان با تداوم عملیات های نیروهای مقاومت سوری، رهبران سوریه نیز تهدیدات خود علیه نیروهای متجاوز ترکیه را تشدید کرده اند تا نشان دهند در مسأله دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود در مقابل متجاوزان، جدی هستند. در همین ارتباط، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه امروز پنجشنبه با «فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی عراق دیدار و گفتگو کرد. وی در این دیدار تأکید کرد: از تمامی ابزارهای مشروع برای مقابله با متجاوزان ترکیه استفاده خواهیم کرد.

رئیس جمهور سوریه همچنین تأکید کرد: تجاوز جنایتکارانه ترکیه به شمال سوریه هرچند که با شعارهای دروغین انجام شده است اما هدف آن تحقق اطماع اردوغان است. اسد همچنین ادامه داد: این جنگ و تجاوز آشکار علیه حاکمیت ملی سوریه را دمشق پیشتر بارها و در مناطق مختلف به تروریست هایِ مزدور وابسته به ترکیه پاسخ داده است و اکنون نیز با بهره برداری از تمامی ابزارهای مشروع، این تجاوز را به آنکارا پاسخ می دهد.

علاوه بر این،  بثینه شعبان، مشاور بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز گفته است: ما مطمئن هستیم که ارتش ما آنکه به اراضی ما تعدی و تجاوز کرده است را بیرون خواهد کرد. وی افزود: جبهه النصره و داعش به ترکیه کمک می کنند. شعبان تاکید کرد: دمشق و رهبران سیاسی اقدامات لازم را برای مقابله با حمله ترکیه به اراضی سوریه به عمل آورده اند.

وی درباره احتمال درگیری میان ارتش سوریه و ترکیه هم گفت: هر احتمالی وجود دارد. مشاور رئیس جمهور سوریه بیان کرد: بیشتر آنانی که رجب طیب اردوغان آنها را رهبری می کند وابسته به جبهه النصره و داعش هستند. این اظهارات شجاعانه رهبران سوری حکایت از عزم راسخ آن ها برای پاسخگویی به تجاوزگری نیروهای ترکیه در خاک یک کشورِ دارای حاکمیت مستقل دارد. بدون شک در سایه این مواضع جدید رهبران سوریه نبردها در شمال و شمال شرق این کشور وارد مرحله تازه ای خواهد شد.

این مسأله را نیز باید در نظر گرفت که دولت ترکیه اکنون در موضع ضعف قرار دارد چراکه تاکنون به هیچیک از اهداف خود در شمال سوریه دست پیدا نکرده است. می‌توان گفت که درحال حاضر تشکیل منطقه امن در شرق فرات به یک رؤیای دیرینه برای آنکارا تبدیل شده است؛ رؤیایی که به اذعان خودِ مقامات ترکیه‌ای صبر آن‌ها برای تحقق آن در حال لبریز شدن است. آنکارا به دنبال آن است تا از رهگذر جامه عمل پوشاندن به هدف و رؤیای خود یعنی ایجاد منطقه امن در شرق فرات، به حضور کُردها در این منطقه پایان بخشد.

با تمامی این ها، همانطور که پیشتر گفته شد، پیشروی های برق آسای نیروهای مقاومت و تحقق دستاوردهای بزرگ آنها در شمال و شمال شرق سوریه موجب شده است تا ارتش ترکیه بیش از پیش در موضع ضعف قرار گیرد. این بدان معناست که شمارش معکوس برای شکست سیاست های «رجب طیب اردوغان» در سوریه و به تبع آن عملیات «چشمه صلح» آغاز شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *