کاندیداها از تخریب و اتهام زنی به رقیبان اجتناب کنند/ حکم اعدام جاسوس سیا تائید شد

اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه با گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی را تبریک گفت و یاد فجرآفرینان بویژه بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: انقلاب اسلامی به رهبری امام عظیم الشأن به عنوان مهمترین پدیده در جهان شناخته شده و فریاد استکبارستیزی و مبارزه با ظلم و فساد و تحقق عدالت در جامعه ایران اسلامی بوده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی ورامین ما؛ اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه با گرامیداشت ایام الله دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی را تبریک گفت و یاد فجرآفرینان بویژه بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: انقلاب اسلامی به رهبری امام عظیم الشأن به عنوان مهمترین پدیده در جهان شناخته شده و فریاد استکبارستیزی و مبارزه با ظلم و فساد و تحقق عدالت در جامعه ایران اسلامی بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: همه ما وظیفه داریم در چله دوم انقلاب و راستای عملیاتی کردن بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب تلاشهای خود را برای استمرار نهضت انقلاب انجام داده و در این مسیر قدم برداریم.

اسماعیلی با تعظیم از بصیرت و حضور همیشگی مردم تصریح کرد: در یک ماه اخیر با وجود مشکلات و گلایه‌های که جمعی از شهروندان از برخی بخش‌ها داشتند شاهد دو حماسه بی نظیر مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی و اقامه نماز توسط رهبر انقلاب بودیم.

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه در ادامه ما دو حماسه دیگر را پیش رو داریم افزود: یکی از آن‌ها حضور مردم در یوم الله ۲۲ بهمن است که قطعا امسال مردم با یاد شهید حاج قاسم سلیمانی با راهبرد استقامت و پایداری در برابر دشمن در این مراسم شرکت می‌کنند و یوم الله دوم حضور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی است؛ می‌توانیم ادعا کنیم در هیچ کشوری به میزان ایران انتخابات برگزار نشده است.

اسماعیلی به داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی و هواداران آنها توصیه کرد که قانون و مقررات قانونی را در فرایند انتخابات مورد توجه قرار داده و آن را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه کسانی که هدفشان حضور در سنگر خدمتگزاری به مردم است خود باید نماد احترام به قانون باشند توصیه به قانونمداری کرد و گفت: کاندیداها رقابت جوانمردانه را با بیان ویزگی های مثبت خود در پیش بگیرند و از تخریب و اتهام زنی به رقیبان اجتناب کنند. جامعه ما از فضای اتهام زنی خاطره خوشی ندارد و عرصه انتخابات نباید عرصه اتهام زنی به رقیبان باشد.

اسماعیلی با بیان اینکه هدف در قوه قضاییه این است تا در حد توان به فکر مردم و در مسیر تحقق خواست آن‌ها قدم بر دارد، تصریح کرد: قوه قضاییه در دوره جدید به دنبال این است که حرف مردم را بشنود و در راستای تحقق خواست مردم شبانه روز تلاش کند.

سخنگوی قوه قضائیه با تصریح اینکه قوه قضائیه بدنبال این است که حرف مردم را بیش از پیش بشنود و از خواست آنها مطلع شود گفت: قوه قضائیه تلاش می کند در چهارچوب قوانین و برای رفع مشکلات کار بی وقفه انجام دهد و به همین دلیل در پایان این هفته سفر استانی ریاست قوه قضائیه و مسولان قضائی را به بوشهر خواهیم داشت.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: یکی از موضوعات مهمی که امروز بیش از هر زمانی مورد توجه مسؤولان قوه قضائیه قرار دارد موضوع زندان و زندانیان است. اگر نگاهی به بخشنامه ها و پیگیریهای رییس قوه قضائیه داشته باشید متوجه می شوید که این موضوع بیشترین فراوانی را در برنامه ها و پیگیری‌های امروز دستگاه قضایی داشته است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه از موضوعات مورد توجه در دوره جدید این قوه مسئله زندان است گفت: موضوع زندان و زندانیان بیشترین فراوانی را از رهنمودهای رییس قوه قضاییه داشته است. آمار جمعیت کیفری ما در حال حاضر سیر نزولی را طی می‌کند.

وی با بیان اقدامات و برنامه‌های قوه قضاییه در این حوزه گفت: دیدار چهره به چهره با زندانیان تمام کشور در دست اقدام است تا وضعیت زندانها دچار تحولی چشمگیر شود.

سخنگوی دستگاه قضا با شفاف سازی درباره بخشنامه رئیس قوه در خصوص اخذ مجوز پیرامون انتشار صوت و تصویر فراگیر گفت: این موضوع جدید نیست و بخشنامه یک بخشنامه داخلی است. در فضلی مجازی برخی از رسانه‌ها کار صوت و تصویر فراگیر انجام می‌دهند و مصادیق آن باید از سوی صدا و سیما مطرح شود. به نظر می رسد هر گونه بارگذاری عکس و غیره در فضای مجازی مشمول این بخشنامه نیست.

وی افزود: این بخشنامه در این رابطه بود که پرونده‌های برای این رسانه‌ها تشکیل شده بود و می‌خواستیم در قالب این بخشنامه برای قضات رفع ابهام شود تا چه مصادیق مشمول این موضوع می‌شود. می‌خواستیم همکاران بدانند از چه مرجعی در رابطه با فراگیر بودن یا نبودن آن سوال کنند.

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده عیسی شریفی و آزادی این فرد گفت: آزادی این فرد کذب است. در این پرونده کیفرخواست صادر و رسیدگی در دادگاه شروع شده است. جلسات به صورت مستمر در سازمان قضایی نیروهای مسلح در حال برگزاری است و پس از پایان دادگاه نتیجه به اطلاع مردم خواهد رسید.

اسماعیلی در خصوص آخرین وضعیت پرونده بازداشت برخی جاسوسان آمریکایی گفت: امیر رحیم پور که جاسوس سازمان سیا بود و ضمن ارتباط با سازمان جاسوسی علاوه بر دریافت دستمزدهای کلان به عنوان حق الزحمه تلاش کرده بود اطلاعات هسته‌ای ایران را در اختیار سازمان جاسوسی آمریکا قرار بدهد، به اعدام محکوم و اخیراً دیوان عالی کشور حکم اعدام را تایید و به زودی به سزای اعمال خود می‌رسد. اخیراً هم دو جاسوس دیگر به ده و پنج سال حبس محکوم شدند که در قالب بنیاد خیریه فعالیت داشتند.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده علیرضا زیبا حالت منفرد(جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی) گفت: وی به ۲۵ سال حبس، رد مال و جزای نقدی معادل میزان کلاهبرداری محکوم شده و این حکم قطعیت یافته است.

این فرد به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام کلان اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای به مبلغ ۱.۲ میلیارد یورو از شرکت HKL به ۲۵ سال حبس، استردارد کلیه اموال منقول و غیر منقول و رد آن در حق شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت HKL و پرداخت جزای نقدی معادل مال کلاهبرداری شده محکوم شده است.

اسماعیلی با تشکر از زحمات نیروهای خدوم و زحمتکش در این قوه گفت: در راستای اقدامات عملیاتی برای اجرای بخشنامه رئیس دستگاه قضا، قضات دستگاه قضایی به صورت جهادی کار می‌کنند و در ۱۵ روز نیمه دوم دی‌ماه در برخی استانها ۳۰ هزار پرونده معوق علاوه بر پرونده های قبلی رسیدگی شده است.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پاک سازی قوه قضاییه از عناصر فاسد گفت: با کوچک‌ترین مفسده در قوه قضاییه برخورد خواهیم کرد. به عنوان مثال یک قاضی را به خاطر خرید ملکی از یکی از طرفین پرونده سلب صلاحیت کردیم. این فرد حتی پول ملک را خریده بود اما ما آن را سلب صلاحیت کردیم.

اسماعیلی با اشاره به اینکه هر کجا گزارشی از وقوع تخلفی به دست ما رسیده نسبت به قاضی و کارمند و در هریک از دستگاه های تابعه اگر گزارشی شده به سرعت با آن برخورد کرده ایم گفت: در مورد قضات دو نوع برخورد وجود دارد؛ نوع اول برخورد رسیدگی مجدد به صلاحیت قاضی است با اینکه عملکردش دارای وصف مجرمانه هم نباشد مثلا با یک قاضی برخورد کردیم که ملکی را از یکی اصحاب پرونده خریداری کرده بود در حالیکه پولش را داده بود و جرم هم حاصل نشده بود اما با او برخورد کردیم زیرا جدیت در برخورد با مفاسد وجود دارد.

سخنگوی دستگاه قضا درباره ابهامات موجود در تایید صلاحیت شهردار اسبق تهران باتوجه به تایید صلاحیت نامبرده برای انتخابات مجلس و وجود پرونده در دادگاه گفت: ما نسبت به موضوعات شهرداری تهران در دوره گذشته آن پرونده‌ای که آن هم به لحاظ انتساب به مجموعه شهرداری تشکیل شد و فعالیت‌هایش بیشتر به نیروهای مسلح باز می‌گشت پرونده معاون شهرداری بود. در این پرونده فردی که از او اسم برده شد و جز کاندیداهای مجلس است جز متهمان نیست و کیفرخواست صادر نشده است.

اسماعیلی در مورد ویروس کرونا و لغو پروازها به کشور چین و موضوعات مرتبط با آن گفت: در مورد پروازها خبری که شنیدیم لغو پروازها بوده و قرار بوده یک پرواز به چین برود و دانشجویان ایرانی را بیاورد. البته اما اهتمام ورزی ویژه به سلامت مردم را دنبال می کنیم، خواست وزارت بهداشت عملیاتی شده و تدابیر انتقال دانشجویان فراهم شده است و ما پیگیر عملیاتی شدن این موضوعات هستیم.

وی با اشاره به اینکه از افتخاراتمان در نظام جمهوری اسلامی و در نظام قضایی این است که همه در برابر قانون مساوی هستند گفت: تعجبم از برخی سیاسیون است که گاهاً یکی از مجموعه خودشان تحت تعقیب قرار می‌گیرد می‌گویند ما طبقه ممتازان هستیم اما در سایر موارد طور دیگر می‌گویند، اینها باید یک منطق داشته باشند. اتهامات این فرد نامبرده در مرحله بررسی است و به نتیجه نرسیده است.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پلمب منزل مسکونی یکی از مداحان مشهور تهران و ارتباط آن با پرونده یکی از متهمان بزرگ اقتصادی گفت: آنچه اتفاق افتاد ربطی به پرونده‌های قضایی نداشت. این ملک را بابت اخذ تسهیلات از یکی از بانک‌ها به‌عنوان رهن وتضمین ارایه کرده بودند گیرنده هم خود فرد نبود. دیگری از بانک وام گرفته بود و با ضمانتی که از مالک این ملک داشت این زمین را به‌عنوان وثیقه قرار داده بود.

اسماعیلی در خصوص درخواست شکایت خانواده سردار سلیمانی و شهدای حاثه تروریستی فرودگاه بغداد از مسببان این فاجعه و تشکیل پرونده قضایی گفت: ترور شهید سلیمانی مصداق تروریست دولتی است. اقداماتی هم در قوه قضائیه و هم در وزارت امور خارجه انجام داده شده است اما خانواده شهدا گفتند بعد از اربعین مراسم شهید شکایت را ارائه می دهند. البته در عراق نیز پرونده ای تشکیل شده و پیگیر آن هستیم و آنها هم جدی وارد رسیدگی شده و در دادگاه بین المللی هم پیگیری خواهیم کرد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره عفو زندانیان به مناسبت دهه فجر نیز گفت: ما پیشنهاد دهنده افرادی هستیم که می‌توانند عفو شوند اما مقام معظم رهبری در مورد آن تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کنند. اعلام آن که چه کسانی مشمول عفو شده اند پس از تصمیم مقام معظم رهبری است؛ حتی ممکن است تصمیم ایشان و تعداد عفو شدگان فراتر از پیشنهاد ما باشد.

اسماعیلی در خصوص رسیدگی به پرونده برادر معاون اول رئیس جمهور گفت: رسیدگی به این پرونده ادامه دارد و تعداد جلسات دقیق دادگاه را نمیدانم.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده روح الله زم و اینکه چه تعداد متهم در این پرونده مطرح هستند؟ گفت: در این پرونده کیفرخواست صادر و به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع شده است. قبلاً هم در رابطه با این فرد در همین شعبه پرونده‌ای تشکیل شده بود. به موجب قانون باید به اتهامات این فرد در همین شعبه رسیدگی می‌شد. تعیین وقت نشده و شاید امروز تعیین وقت بشود. فواصل قانونی باید بین ابلاغ و برگزاری دادگاه رعایت شود. به غیر از متهم اصلی پنج نفر در بازداشت هستند که هنوز برای آنها کیفرخواست صادر نشده است و شاید ظرف چند روز کیفرخواست صادر شود.

اسماعیلی با بیان اینکه افراد زیاد دیگری در این پرونده مطرح هستند افزود: در رابطه با سایر افراد تحقیقات در حال انجام است. البته برخی افراد هم در جریان رسیدگی با خود اظهاری و ابراز ندامت ارتباطات خود با این شبکه را اعلام کردند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *